Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet

Kategorite

Filtro:

Lajme

 •  

  Mbledhja e Keshillit Bashkiak date 20.02.2018


  Ditën e Martë dt.20/02/2018, ora 11:00 në sallën e mbledhjeve të Këshillit u zhvillua mbledhja e Këshillit të Bashkisë Kuçovë me këtë rend dite:
  Projekt-Vendim:Për propozim për dhënien e ndihmës ekonomike për periudhën 1-28 Shkurt 2018.
  Projekt-Vendim:Për dhënien e Paaftësisë (PAK), Invalidët e punës dhe kompensimit të energjisë elektrike, për periudhën 1-28 Shkurt 2018.
  Projekt-Vendim:Mbi miratimin e kritereve të dhënies së ndihmës ekonomike nga fondi i kushtëzuar për bllok-ndihmës ekonomike deri në 6% ose me fonde të buxhetit vendor.
  Projekt_Vendim:Për shpërndarjen e bursave për nxënësit e shkollave të mesme të Kuçovës dhe njësive administrative me rezultatet më të larta në maturën 2017, të cilët vazhdojnë studimet në vitet e para të shkollës së lartë në sezonin 2017-2018.
  Projekt-Vendim:Për miratimin e raportit të të ardhurave e shpenzimeve për vitin 2017.
  Projekt-Vendim:Për ndryshimin e planit në buxhetin e vitit 2018.
  Informacion:Mbi nxjerrjet jashtë përdorimit të aktiveve të institucioneve të varësisë së Qendrës Ekonomike të Arsimit.
  Të tjera:​

  Me shume...

  Mbledhja e Keshillit Bashkiak date 22.01.2018

  Ditën e hënë datë 22.01.2018 në orën 11:00 u zhvillua mbledhja e Këshillit Bashkiak me këtë rend dite:

  1. Projekt-Vendim për dhënien e ndihmës ekonomike për periudhën 1-31 Janar 2018.

  2.Projekt-Vendim për dhënien e paaftësisë (PAK), invalidët e punës dhe kompensimit të energjisë elektrike për periudhën 1-31 Janar 2018.

  3.Projekt-Vendim mbi shqyrtimin e dokumentacionit për dhënien e bursave për studentët që vazhdojnë vitin e parë në institucionet arsimore publike për vitin shkollor 2017-2018.

  4.Projekt-Vendim mbi shqyrtimin e dokumentacionit për dhënien e bursave për nxënësit e arsimit parauniversitar në institucionet arsimore publike që vazhdojnë vitin e parë për vitin shkollor 2017-2018.

  5.Projekt-Vendim për shpërndarje e bursave për nxënësit e shkollave të mesme të Kuçovës dhe njësive administrative me rezultate më të larta në maturën 2017, të cilët vazhdojnë studimet në vitet e para të shkollës së lartë një sezon 2017-2018. Ky projekt-vendim nuk u miratua pas kundërshtimeve të disa anëtarëve të Këshillit Bashkiak. Mbetet për t'u diskutuar në mbledhjen e radhës së këshillit.​

  Me shume...

  Degjesa Publike per Buxhetin e vitit 2018

   

  Në kuadër të përgatitjes së buxhetit për vitin 2018, Bashkia Kuçovë organizoi dëgjesat publike me grupet e interesit. Në këto dëgjesa mori pjesë Kryetari i Bashkisë z.Selfo Kapllani, Nënkryetari z.Ilirjan Llangozi, drejtorët e drejtorive, anëtarë nga këshilli bashkiak, përfaqësues të komisionit qytetar, kryepleqtë e fshatrave dhe qytetarë të interesuar.

  Në fjalën e tij z.Kapllani prezantoi realizimin e buxhetit të vitit 2017 dhe projektet që kanë përfunduar ose janë në përfundim. Buxhetin e vitit 2018 me detajet e hollësishme e prezantoi drejtoresha e financës znj. Heroina Shkëmbi. Midis të tjerash theksi u vendos mbi projektet që janë parashikuar për vitin që do të vijoj.

  Pas prezantimit të buxhetit pati edhe diskutime mes të pranishmëve rreth prioriteteve të komunitetit. Dëgjesa u realizua edhe me banorë të njësive administrative. 

  Me shume...

  Festat e Nentorit

  Është përkujtuar sot me nderim dhe krenari dita e 29 Nëntorit, 73 vjetorit të Çlirimit të Atdheut dhe sigurisht dita e 28 Nëntorit, 105 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe Kombit Shqiptar. Në këto ditë Nëntori kujtojmë dhe nderojmë sakrificën e paraardhësve tanë për një Shqipëri të lirë dhe demokratike.

  Në fjalën përshendetëse Kryetari i Bashkisë z.Slefo Kapllani midis të tjerash theksoi: "Shumë ngjarje ka kaluar vendi ynë nga ngritja e flamurit, zgjimit dhe rilindjes së ndjenjës kombëtare të rilindësve tanë, por figura legjendare e Ismail Qemalit dhe të gjithë patriotëve të tjerë që kishin punuar së bashku shprehin atë dëshirë të pamposhtur për t'a bërë Shqipërinë  "të lirë e të mosvarme".Liria dhe Pavarësia e vendit ka qenë gjithmonë evenimenti më i rëndësishëm për shqiptarët, brenda dhe jashtë kufijve të atdheut. Ndërsa sot ne festojmë 73 vjetorin e Çlirimit të Atdheut. Data 29 Nëntor 1944, dita e Çlirimit të vendit mbetet një vepër vigane.

  Duke zhvilluar këtë ceremoni festive edhe qytetarët e  Kuçovës dëshmojnë se vlerësojnë rëndësinë e datave të mëdha : 28 Nëntorin Ditën e Pavarësisë dhe 29 Nëntorin Ditën e Çlirimit të vendit, prandaj duke përfunduar ju urojë të gjithëve" Gëzuar Festat e Nëntorit ""

   ​

  Me shume...

  Pastrojme Shqiperine qe duam

  Administrata e Bashkisë Kuçovë iu bashkua nismës “ Pastrojmë Shqipërinë që duam” të ndërmarrë nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit. Kjo fushatë e cila do të vijoj edhe për 6 muaj ka si qëllim jovetëm pastrimin e territorit dhe ambienteve ku ne jetojmë por edhe sensibilizimin e qytetarëve dhe institucioneve për problematikën në lidhje me ndotjen e mjedisit. 
  Nënkryetari i bashkisë z.Ilirjan Llangozi midis të tjerash theksoi: “ Nisma të tilla janë pozitive jo vetëm për pastrimin e qyteteve dhe lagjeve tona por edhe sensibilizojnë qytetarët për një mjedis të përbashkët më të pastër”

  Me shume...

  12345678910...
​​

Eventet

<mars 2018>
HënMarMërEnjPreShtDie
2627281234
567891011
1213
14
e mërkurë, mars 14, 2018
15161718
192021
22
e enjte, mars 22, 2018
232425
262728293031
1
e diel, prill 1, 2018
234567
8
e diel, prill 8, 2018

Se shpejti


Buletini Informativ