Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet

Kategorite

Filtro:

Lajme

 •  

  20 Vjet Komision Qytetar

  Me rastin e 20-Vjetorit të krijimit të Komisionit Qytetar Bashkia Kuçovë në bashkëpunim me USAID organizoj një ceremoni e cila mblodhi së bashku anëtar dhe ish-anëtar të komisionit, iniciator dhe mbështetës të këtij institucioni këshillimor.

  Në këtë ceremoni morën pjesë znj. Kate Johnson Drejtore e misionit të USAID-it në Shqipëri, znj.Suzana Cullufi përfaqësuese e USAID-it, z. Kevin McLaughlin Drejtori i projektit PLGP, Harilla Dafa Prefekt i Qarkut Berat, Juliana Memaj Kryetare e Bashkisë së Urës-Vajgurore dhe shumë drejtues të institucioneve vendore. ​

  Me shume...

  Mbledhja e Këshillit Bashkiak datë 20.04.2018

  Ditën e premte më datë 20.04.2018 u zhvillua mbledhja e radhës së Këshillit Bashkiak Kuçovë me këtë rend dite :

  Projekt-Vendim: Për miratimin e heqjes së mandatit për anëtar të Këshillit Bashkiak Kuçovë nga subjekti Politik LSI.

  Projekt-Vendim: Për propozimin për dhënien e ndihmës ekonomike për periudhën 1 – 30 Prill 2018.

  Projekt-Vendim: Për dhënien e paaftësisë (PAK), invalidët e punës dhe kompensimit të energjisë elektrike për periudhën 1-30 Prill 2018.

  Projekt-Vendim: Për dhënien e ndihmës ekonomike mbi përdorimin e fondit të kushtëzuar për bllok-ndihmën ekonomike deri në 60 % për periudhën Mars 2018.

  Projekt-Vendim: Për dhënien e ndihmës ekonomike për rastet e bashkisë për periudhën 1-31 Mars 2018.

  Projekt-Vendim: Për dhënien e kompensimit të energjisë elektrike për familjarët përfitues të ndihmës ekonomike për muajin Mars 2018.

  Projekt-Vendim: Për disa ndryshime dhe shtesa në vendimin nr.56, datë 04.10.2017 " Mbi miratimin e taksave dhe tarifave vendore te vitit 2018 ".

  Projekt-Vendim: Për miratim të propozimit për dhënien titulli "Nderi i Qytetit" për z.Vlashi Fili.

  Projekt-Vendim: Për miratim të propozimit për dhënien titulli "Nderi i Qytetit" për znj. Luciana Llukani.

   

  Me shume...

  Netët e Kinemase Spanjolle ne Kinemane “Kadri Roshi”

  Për pesë net radhazi në kinemanë e qytetit të Kuçovës e cila mban emrin e aktorit të madh "Kadri Roshi" u zhvillua aktiviteti kinematografikë " 5 Netët e Kinemasë Spanjolle".

  Në startimin e këtij aktiviteti ishte e ftuar Zv/Ambasadorja e Mbretërisë së Spanjës Znj. Eva Mendoza. E pritur nga Kryetari i Bashkisë Z. Selfo Kapllani dhe stafi i Bashkisë Kuçovë, Znj. Mendoza shprehu mirënjohjen për këtë bashkëpunim me vlera të larta artistike dhe kulturore dhe gjithashtu gatishmërinë për të tjera bashkëpunime në fusha të caktuara të veprimtarisë kulturore.

  I ftuar në këtë aktivitet ishte edhe aktori i mirënjohur Mevlan Shanaj, i cili ndau me publikun eksperiencën e tij të parë pikërisht në atë skenë.

  Gjithashtu i ftuar ishte edhe këngëtari i njohur Ardjan Trebicka, i cili startoj aktivitetin me një këngë spanjolle.

  Salla e kinemasë qëndroi e mbushur plotë për 5 ditë me radhë nga nxënës të shkollave, qytetarë dhe artdashës të kinemasë dhe filmit.

  Ne natën e fundit të aktivitetit i ftuar special ishte edhe djali i aktorit Kadri Roshi, në shenjë falënderimi dhe mirënjohje për gjithë trashëgimin kulturore dhe artistike që ka lënë pas puna e palodhur e këtij aktori.

  Sot ne nderohemi me emrin e tij, emër të cilën e mban edhe kjo kinema e këtij qyteti të vogël por me një dashuri të madhe për artin, kinemanë dhe filmin.  

  Me shume...

  100 Vjetori i Industrise se Naftes Shqiptare

  Me rastin e 100-Vjetorit të industrisë së naftës shqiptare në qytetin e Kuçovës u realizua një aktivitet në të cilin merrnin pjesë Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë z.Damian Gjiknuri, Ambasadori Italian z.Albetro Cutillo, Kryetari i Bashkisë Kuçovë z.Selfo Kapllani, deputetë të qarkut, përfaqësues të kompanive ndërkombëtare në sektorin e naftës, inxhinier, naftëtar dhe banorë të qytetit.

  Qyteti i Kuçovës ka një histori të lidhur ngushtë me naftën dhe naftëtarët. Kuçova një zonë e vogël rurale para 80 apo 90 – vjetëve do të përmendej shpesh në hartën gjeologjike botërore për shkak të asaj që gjendej në nëntokën e saj. Në vitet 20-30 të shekullit të kaluar do të dyndeshin në këtë rajon kompani të huaja në fushën e kërkimeve të naftës dhe gazit. Në fushën naftëmbajtëse të kësaj zone dhe qytetin e ardhshëm që kishte nisur të ndërtohej, Shoqata e Gjeologëve të Italisë mblodhi ne këtë qyet në një Konferencë Shkencore të gjithë gjeologët e universiteteve të Italisë si edhe shumë profesorë të cilët u njohën me rezultatet e shkëlqyera të nxjerrjes së naftës. Një emër shumë i shquar i cili do të jepte një kontribut të madh në këtë fushë do të ishte gjeologu polak Stanislav Zyber.

  Por një vlerë e shtuar e këtij qyteti do të mbetën në vazhdimësi breza të tërë naftëtarësh të cilët me punën, durimin, përkushtimin dhe sakrificat e tyre i kanë dhënë qytetit historinë e tij.

  Në këtë aktivitete përveç të tjerash u vizituan nga afër edhe puset e naftës dhe zona industriale. 

  Me shume...

  Mbledhja e Keshillit Bashkiak date 20.02.2018


  Ditën e Martë dt.20/02/2018, ora 11:00 në sallën e mbledhjeve të Këshillit u zhvillua mbledhja e Këshillit të Bashkisë Kuçovë me këtë rend dite:
  Projekt-Vendim:Për propozim për dhënien e ndihmës ekonomike për periudhën 1-28 Shkurt 2018.
  Projekt-Vendim:Për dhënien e Paaftësisë (PAK), Invalidët e punës dhe kompensimit të energjisë elektrike, për periudhën 1-28 Shkurt 2018.
  Projekt-Vendim:Mbi miratimin e kritereve të dhënies së ndihmës ekonomike nga fondi i kushtëzuar për bllok-ndihmës ekonomike deri në 6% ose me fonde të buxhetit vendor.
  Projekt_Vendim:Për shpërndarjen e bursave për nxënësit e shkollave të mesme të Kuçovës dhe njësive administrative me rezultatet më të larta në maturën 2017, të cilët vazhdojnë studimet në vitet e para të shkollës së lartë në sezonin 2017-2018.
  Projekt-Vendim:Për miratimin e raportit të të ardhurave e shpenzimeve për vitin 2017.
  Projekt-Vendim:Për ndryshimin e planit në buxhetin e vitit 2018.
  Informacion:Mbi nxjerrjet jashtë përdorimit të aktiveve të institucioneve të varësisë së Qendrës Ekonomike të Arsimit.
  Të tjera:​

  Me shume...

  12345678910...
​​

Eventet

<maj 2018>
HënMarMërEnjPreShtDie
30
1
e martë, maj 1, 2018
23456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Se shpejti


Buletini Informativ