Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Qyteti > Kultura dhe Sporti

Kultura dhe Sporti


                         Kukësi “bie” në Kuçovë, Naftëtari bën surprizën. – SportEkspres.com

KF. NAFTËTARI

FUTBOLLI, ky sport kaq magjik,qe ka pushtuar prej kohesh rruzullin tokesor,edhe ne kucove ishte nje sporti i pare qe fillon aktivitetin,dhe qe perqafohet gjeresisht qysh ne fillim nga banoret e rinj naftetare.Behet shume shpejt jo vetem sporti shume i dashur.por edhe sporti numer 1 , i vetmi sport qe nuk ka patur shkeputje qysh nga fillimi i vet edhe deri ne ditet tona,Do te thonim qe vitet e fundit eshte i vetmi sport qe i rezistoj kohes ne kucove dhe qe mbajti gjalle frymen sportive ne kete qytet te vogel industrial.Ky sport ka patur dukurite e tij qysh prej viteve te paraluftes.Fillimisht futbolli nuk ushtrohej nga banoret e kucoves , me kete sport jane marre garnizonet ushtarake italiane te vendosura ne kucove.Nga hulumtimet e bera nga ana jone per te percaktuar fillimin e skuadres se futbollit ne kucove,nuk kemi hasur asgjekundi ndonje te dhene qe te na tregoje se ne kucove ka patur skuader futbolli para apo edhe gjate luftes .Diku hasem nje te dhene ne te cilen permendej edhe emri KUCOVE.Rreth pranveres se vitit 1942,ne menyre qe te ulej disi vemendja e rinise ndaj levizjeve antifashiste ,vete italianet organizojne disa ndeshje ndermjet VLORES BERATIT DHE KUCOVES .Por ekipet qe perfaqesonin keto qytete ishin te perbere nga forca ushtarake te reparteve italine te vendosura ne keto qytete .Kete e thekson edhe burimi qe ben fjale per aktivitetin e mesiperm.Mbas clirimit te rinjte ,krahas punes filluan te oraganizoheshin edhe per te luajtur futboll por nuk arriten te merrinin pjese ne kampionatin e pare pas clirimit por moren pjese rregullisht ne kampionatin e viti 1946 dhe me pas ekipi i futbollit te kucoves nuk shkeputet me nga aktivitetet kombetare.Ne kete menyre skuadra e futbollit te kucoves e quajtur fillimisht SPORT KLUB KUCOVA e ka zanafillen ne vitin 1945,kurse zyrtarisht ne aktivitete ne vitin 1946.Ndeshja e pare eshte ajo qe perkon me fillimin e kampionatit me 14 pril 1946 ne kucove me shqiponjen e gjirokastres ,rezultati 2-2 ne pjesen e dyte ne minuten e 8 shenon HAKI HAXHIU golin e pare per ngjyrat e futbollit kucovar ne ndeshjen e pare te kampionatit .Keshtu filloi jeten zyrtare futbolli ne kucove .aktiviteti qe ne vite shpaloset me ngjyrat nga me te ndryshmet me emocione te zjarrta, me rezultate interesante shpesh here te papritura ..NE muajin qershor 1946 kryesia e FSHF me kerkese te sportdashesve dhe punetoreve te kucoves ndryshon emrin e S.K KUCOVA ,tani skuadra do te quhet SPARTAKU I KUCOVES.Me se fundi edhe ekipi i kucoves behet me trajner ne fund te muajtit mars te viti 1951 nga komiteti i kultures fizike dhe i sporteve dergohet ne kucove futbollisti SLLAVE LLAMBI (ish futbollist i ekipeve te interit dhe bolonjes ne itali dhe skuadres sone kampione partizani ne tirane ).Perseri ndryshim emri i skuadres kucovare qe ne muajin mars 1958 nuk do te quhet me PUNA (SPARTAKU) por NAFTETARI (me kete emer qe ka edhe sot ne ditet tona)..Ne muajin qershor 1960 fillon nderimi i stadiumit te kucoves dhe qe do te kishte emrin NAFTETARI ..me pas stadiumi do te ndryshohej perseri emri dhe stadiumi do te mbante emrin e legjendes se futbollit kucovar nder vite "BASHKIM SULEJMANI" qe nga ajo dite edhe sot stadiumi i qytetit te kucoves mban emrin "BASHIM SULEJMANI"....

Eventet

<korrik 2020>
HënMarMërEnjPreShtDie
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Se shpejti


Buletini Informativ